KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 15482130
*
nr 1548 2130
Jette Stoltz
(1923-2010), Sverige
Troll i skog. Signerad, akvarell, 22x32 cm, yttermått inklusive ram: 34x44 cm
Gertrud Birgitta Stoltz, känd som Jette Stoltz, svensk bildkonstnär född 1923, död 2010.
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 juni 2023
kl 20:33:33
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
19/6 18:04:15
1
Vinnande bud
- Tema
19 jun
Kvinnliga Konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften av 1800- ...
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
- Konstnär/Designer
Jette Stoltz
Gertrud Birgitta Stoltz, känd som Jette Stoltz, svensk bildkonstnär född 1923, död 2010.
Läs mer om Jette Stoltz
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller jette stoltz kvinnlig konstnär kvinnliga konstnärer svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige troll i skog vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:01
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:06
-
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:57
-
6195 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ak..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:02
-
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:25
*
Jette Stoltz
Gertrud Birgitta Stoltz, känd som Jette Stoltz, svensk bildkonstnär född 1923, död 2010.
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
Läs mer om Jette Stoltz
nr 1548 2130
Jette Stoltz
(1923-2010), Sverige
Troll i skog. Signerad, akvarell, 22x32 cm, yttermått inklusive ram: 34x44 cm
Gertrud Birgitta Stoltz, känd som Jette Stoltz, svensk bildkonstnär född 1923, död 2010.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 800 kr |
Såld: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 19 juni 2023 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
19/6 18:04:15 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
19 jun
Kvinnliga Konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften av 1800- ...Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
- Konstnär/Designer
Jette Stoltz
Gertrud Birgitta Stoltz, känd som Jette Stoltz, svensk bildkonstnär född 1923, död 2010.Läs mer om Jette Stoltz
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller jette stoltz kvinnlig konstnär kvinnliga konstnärer svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige troll i skog vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:01 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:06 -
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:57
-
6195 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ak..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:02 -
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:06 -
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:25